PIERWSZE SPOTKANIE Z ARCHITEKTEM

Architekci

Wprowadzenie do tematu pierwszego spotkania z architektem powstało na podstawie naszego doświadczenia zawodowego i setek rozmów przeprowadzonych z licznymi Inwestorami, planującymi realizację zróżnicowanych inwestycji. Jak wskazują wykonane przez pracownię ankiety wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z planowaniem, a następnie budową wymarzonego domu ma dużo wątpliwości. Nie do końca wiedzą one, jak należy przygotować się do spotkania z architektem, jak ono wygląda i jakie materiały należy na taką rozmowę przygotować. Z dużą pewnością należy założyć, że każdy architekt ma swój indywidualny tok i styl pracy z Inwestorem, wynikający z jego doświadczenia zawodowego. Jednak niezależnie od tego, pewne działania pozostają niezmienne.

Wspólny język Inwestora i architekta

Cykl projektowania, prowadzący do uzyskania pozwolenia na budowę jest długotrwałym procesem, trwającym od kilku do nawet kilkunastu miesięcy i zależy od stopnia skomplikowania planowanej inwestycji. Z uwagi na powyższe konieczne wydaje się, aby wybrać renomowane biuro projektowe i architekta „nadającego na tych samych falach”, z którym już w pierwszych kontaktach jako Inwestor znajdziesz wspólny język. Takie „rekonesansowe” spotkanie poprzedzone jest zazwyczaj mniej lub bardziej rozbudowaną wymianą mailową czy też kontaktem telefonicznym. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można po nich określić działanie wspólnego „flow”. Wzajemna sympatia nie da oczywiście gwarancji bezproblemowego przebrnięcia przez procedurę projektową, niemniej jednak możemy zagwarantować, że wybierając naszą pracownię projektową „Skala” ten proces będzie przyjemny i zakończy się sukcesem. W historii działania naszej firmy nigdy nie zdarzyło się, abyśmy nie uzyskali pozwolenia na budowę.

Czas i przebieg pierwszego spotkania

Czas trwania pierwszego spotkania jak pokazuje doświadczenie, wynosi zazwyczaj od 1 do 2 godzin, podczas których architekt powinien wytłumaczyć cały proces projektowy, wyszczególnić konieczne do uzyskania zgody opinie i pozwolenia niezbędne do wykonania dokumentacji projektowej. Jego zadaniem jest również omówienie swojego warsztatu pracy, bazując na przykładowym wykonanym przez siebie w przeszłości analogicznym do założeń Inwestora projekcie.

Oczekiwania własne Inwestora są jednym z najistotniejszych elementów podczas rozmowy. Świadomości swoich założeń i umiejętność przekazania niezbędnych wytycznych architektowi są konieczne do rozpoczęcia owocnej współpracy. Istnieje wiele form wyrażenia potrzeb – mogą to być przykładowe projekty podobne do planowanej inwestycji, zdjęcia istniejących obiektów, szczegółowy opis lub nawet proste szkicowe rysunki.

Niezbędne jest ustalenie, czy architektoniczny styl inwestycji ma być tradycyjny, czy może ma posiadać elementy historyzujące, być nowoczesny lub wręcz futurystyczny. Konieczna jest również umiejętność sformułowania funkcji i przybliżonej wielkości planowanego założenia. Nasz architekt z pewnością uważnie wysłucha wszelkich wskazówek prowadzących do wykonania projektu wymarzonego obiektu.

Omówienie kosztów inwestycji

Budżet inwestycji to poza wyszczególnieniem własnych oczekiwań i przedstawieniem marzeń niezwykle istotna kwestia, której wynikową ma być zdolność późniejszego sfinansowania zamierzenia. Architekt powinien przedstawić tzw. widełki cenowe wykonania zakładanej inwestycji, a w swoim projekcie starać się wprowadzać rozwiązania ułatwiające realizację, zmniejszające możliwość wystąpienia komplikacji i powstania dużej ilości odpadów budowlanych na etapie budowy. Wszelkie kosztowne rozwiązania można zastąpić standardowymi, które oprawione w odpowiednie środki architektoniczne dadzą efekt niemalże jednakowy co droższe opcje.

Uczciwość i zaufanie

Jak pokazuje historia współpracy z setkami Inwestorów, jednym z najważniejszych elementów współpracy jest wzajemne zaufanie, szczerość i szacunek. Architekt powinien potrafić rozwiać wszelkie wątpliwości związane z projektowaniem, doradzić konkretne rozwiązania i umieć pogodzić marzenia o własnym, wymarzonym domu z możliwościami finansowymi. Nie warto upierać się przy swoich przekonaniach – jeśli architekt odradza wykonanie danego elementu i jest w stanie ten fakt sensownie wytłumaczyć, należy wziąć sobie taką radę do serca, wysłuchać, przemyśleć i być może zmienić zdanie w danym temacie. Czasem wprowadzenie drobnej korekty do wypracowanej koncepcji daje zaskakujący efekt zarówno wizualny jak i funkcjonalny.

Oparta na tych elementach komunikacja stanowi podstawę działań, które realizujemy. Jak łatwo zauważyć na stronie internetowej www.skalaprojekt.pl, nasza pracownia architektoniczna jest otwarta zarówno na wykonywanie projektów zarówno o tradycyjnym, jak i nowoczesnym wyglądzie. Choć mamy własny styl, poczucie estetyki i piękna, to staramy się wysłuchać Inwestora i wdrożyć wspomniane przekonania do jego wizji. Projektujemy domy parterowe, jak też z poddaszami czy pełnymi górnymi kondygnacjami, z dachami spadzistymi i płaskimi. Wszystkie te elementy szczegółowo omówimy w trakcie spotkania, przedstawiając „za” i „przeciw” każdego rozwiązania.

Wątpliwości i pytania

Doskonale wiemy, że podczas projektowania pojawia się szereg wątpliwości i pytań. Jako Inwestor masz prawo zapytać o każde interesujące Cię zagadnienie i być w pełni poinformowanym o wszystkich aspektach realizacji bądź co bądź Twojego marzenia. Jeśli Twoje rozterki okażą się nieuzasadnione lub pytania zbyt szczegółowe dla danego etapu projektowania, architekt z pewnością Cię o tym poinformuje i rozwieje wątpliwości podczas kolejnych kroków współpracy.

Określenie dostępności materiałów

Obecnie Inwestor niemal nie musi pamiętać materiałach potrzebnych architektowi do oceny możliwości wykonania projektu. Doświadczony profesjonalista powinien potrafić zdobyć wszelkie dane dotyczące dostępności mediów i możliwości zagospodarowania przestrzennego we własnym zakresie. W dzisiejszej dobie wszystkie niezbędne informacje dostępne są on-line. Wyjątkiem jest fakt lokalizacji działki na terenie poza obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Terenu. Wówczas Inwestor powinien dostarczyć na spotkanie Decyzję o Warunkach Zabudowy, a jeśli jej nie posiada, to z pewnością wraz z architektem wspólnie podejmie działania celem jej uzyskania. Następnie na jej podstawie można przejść do wykonania projektu domu, uzyskania dla niego pozytywnej decyzji o pozwoleniu na budowę i utorowania najmniej stresującej drogi do realizacji marzenia o własnych czterech kątach.